Ředitel vzdělávání a člen představenstva PGA of Czech Republic Tomáš Gryc, Ph.D., získal od Konfederace profesionálního golfu [CPG] ocenění 5-Star Professional Award 2023 jako uznání jeho příkladné role profesionála PGA ve své zemi.

Gryc je nejen členem PGA České republiky a provozuje Prague City Golf Academy, ale také získal doktorát v oboru sportovních věd na Univerzitě Karlově, která je známá jako jedna z nejlepších univerzit ve střední Evropě.

 

V kombinaci s jeho prací v oblasti podpory profesionálů PGA vyniká jeho mnohostranné působení v oblasti vzdělávání tím, že prokazuje vynikající výsledky v této profesi a nesmírně si zaslouží ocenění 5-Star Professional, které bylo ve více než 30leté historii uděleno pouze necelé stovce profesionálů PGA.

 

“Je mi velkou ctí a potěšením získat toto prestižní ocenění. Je za tím spousta práce české PGA a lidí kolem mě – takže toto ocenění není jen pro mě, ale pro všechny tyto lidi,” řekl Gryc, který ocenění převzal na výročních cenách CPG 2023 Supported By Rolex.

 

“Hrát golf a stát se profesionálem PGA je to nejlepší, co mě v životě potkalo – je to životní styl, není to jen práce, ale i skvělá zábava.”

 

Grycův rozsáhlý vliv na profesionály PGA a následně i na golf v České republice pocítil každý člen PGA České republiky a jeho výrazné zapojení do procesu uznávání jejich vzdělání je jedním z příkladů jeho vůdčího postavení a odhodlání v oblasti vzdělávání:

 

“Naše vzdělávání jsme začali rozvíjet v roce 2014, takže je to už poměrně dlouhá doba. Myslím, že jsme se hodně vyvinuli z místa, kde jsme udělali první velké kroky k úrovni Initial Professional Education [IPE] a poté k profesionální úrovni PGA European Education Level System [EELS]. A nyní je třeba dále růst, abychom mohli pokračovat, zejména rozvíjet online vzdělávání.”

 

Jeho golfová kariéra začala počátkem roku 2000, kdy pracoval v několika klubech na různých pozicích, například v administrativě, v golfovém obchodě, při údržbě hřiště a jako maršál. Teprve v roce 2009 se stal členem PGA České republiky a poté se aktivně věnoval výuce golfu pro hráče všeho druhu, včetně koordinovaných dětských golfových kempů probíhajících v příměstských oblastech. V poslední době pracoval s elitními hráči, a dokonce podporoval management některých z nich.

 

Díky svému působení na Univerzitě Karlově Gryc napsal a hojně se podílel na řadě výzkumných prací a článků zaměřených na sportovní vědu. Pracoval na různých výzkumných aktivitách zabývajících se analýzou kondice, úrovně dovedností a výkonnosti u mladých golfistů, vysoce výkonnostním golfem, jakož i analýzou chůze, kinematikou, biomechanikou a sportovními zraněními, a to jak v golfu, tak v jiných sportech.

 

“Nominace Tomáše na toto ocenění pro nás byla velmi snadným rozhodnutím,” řekl prezident PGA ČR Jan Mergl.

 

“Tomáš je již mnoho let zásadní součástí našeho týmu, řídí naše vzdělávací aktivity a v konečném důsledku ovlivňuje každého z členů PGA v naší zemi. Jeho nadšení jako člena PGA i jako akademického pracovníka je jasně patrné a s tolika zkušenostmi a rozmanitým souborem dovedností pak věříme, že je přesně tím, čím by měl být pětihvězdičkový profesionál – Tomášovi děkujeme za vše, co pro naši organizaci a její členy udělal.”