Ondřej Lieser – Česko má prvního hráče na European Tour

European Challenge Tour – Challenge Tour Grand Final 2020, Mallorca, Španělsko
(19. – 22.11.2020)

Neděle – finálové kolo
15:45 – Konečně. Česko má po letech nadějí a čekání prvního muže v nejvyšší evropské soutěži European Tour. O zápis přelomové události do kroniky českého golfu se postaral devětadvacetiletý Ondřej Lieser. Ve španělské Mallorce vybojoval životní turnaj na závěrečném Grand Finále Challenge Tour a získal hrací kartu na European Tour.
Před turnaje byl na šestém místě žebříčku a musel vybojovat alespoň jednu příčku, aby se dostal do první pětice hráčů, která obdrží kartu. Povedlo se. Lieser je na první místě dohrávaného kola a první místě žebříčku Road to Mallorca. Je to obrovský úspěch.

Po prvních dvou kolech 70 a 69 pohyboval v druhé desítce pořadí. V třetím kole vytáhl trumf, čistých pět birdie, 66 ran, které ho vynesly z šestnácté na třetí příčku a tím do hry o jednu z karet. Ve finálovém čtvrtém kole se dostal do vedení. O první místo se přetahoval s Němcem Knappem. Ten na jedenáctce a třináctce zahrál dvě bogey a ze souboje o vedení na chvíli odpadl.

Leaderboard

Sobota – 3. kolo
Karta na European pro Ondřeje Liesera dostává zřetelnější obrysy. Třetí den ani jednou nechyboval, zahrál čistých pět birdie, 66 ran, pět pod par. Přeskočil 13 pozic a s celkovým skore -8 je rázem na skvostném 3. místě.

I přes rozdíl devíti úderů  mezi druhým a třetím kolem  zůstává ve vedení  Němec Alexander Knappe (-10). Také proto, že hráči z druhého místa Mansell a Hellgren odpadli. Na druhé místo postoupil Dán Niklas Norgaard Moller (-9). Třetí místo s Lieserem dělí Švédi Petersson a Blomstrand (všichni -8).

Další pozice: 6. Johannessen (-7), 7. Hellgren (-6), 12. Ford (-5), 18. Baldwin, Koivisto, Mansell (-3), 25. Brun, Long, Schneider (-1), 32. Angles (+1), 44.

Do finálového kola vstoupí Lieser v neděli v 10:54.

Leaderboard

Ondřej Lieser – skorkarta 3. kolo

Ondřej Lieser - foto Golf Geum
Ondřej Lieser

Pátek – 2. kolo
Lieser se v druhém kole o ránu zlepšil. Hrál eagle na druhé jamce, vzápětí bogey na trojce, birdie na pětce a první devítku dovršil čtyřmi pary. V půlce kola byl dvě rány pod. V druhé devítce se povedlo birdie na jedenáctce, pak ale dvě bogey na třináctce a patnáctce. Kolo opět uzavřel berdíkem na poslední jamce, celkem 69 ran, dvě pod par. Získal dvě pozice, je na 16. místě (-3).

Vede Němec Alexander Knappe (-11).Hrál 63 ran, šest birdie a eagle na poslední jamce. O druhé místo se dělí Angličan Richard Mansell s Švédem Björnem Hellgrenem (oba -9).

Další pozice: 4. Ford (-7), 7. Johannsen, Blomstrand, Koivisto (-6), 16. Baldwin (-3), 22. Schneider (-2), 26. Delinghausen (-1), 28. Brun, Long (E), 35. Angles (+2), 40. John  (+4).

Leaderboard

Ondřej Lieser – skorkarta 2. kola

Čtvrtek – 1. kolo
Ondřej Lieser vytvořil většinu skore na prvních sedmi jamkách, když se dvěma birdie a třemi bogey byl jeden úder nad par.  Následujících osm jamek, od osmičky do patnáctky, hrál samé pary. Na šestnáctce přišlo třetí birdie, na sedmnáctce další par. Čtvrtým berdíkem na poslední jamce pečetil výsledek úvodního kola na 70 ran (-1). Je na 18. místě (-1), čtyři údery za vedoucími hráči.

V čele jsou Švéd Björn Hellgren, Španěl Santiago Tarrio a Angličan Richard Mansell (oba -5).

Další pozice:  4. Baldwin, Koivisto (-3), 8. Blomstrand, Ford (-3), 11. Wilson, Delinghausen (-2), 18. Schneider (-1), 25. Long, Johannessen, John (E), 37. Angles, Brun (+2).

Leaderboard

Skorkarta Ondřeje Liesera 1. kolo

Sestřih 1. kola

Úvod
Grandfinále je závěrečným turnajem sezóny Challenge Tour. Stanoví konečné pořadí žebříčku Road to Mallorca a rozhodne o pětici hráčů, kteří získají kartu na European Tour 2021.

Ve hře o jednu z karet je Čech Ondřej Lieser, který je aktuálně na 6. místě žebříčku.
Prorazil už jednu bariéru, je prvním Čechem, který vyhrál turnaj Challenge Tour. Nyní však jde o mnohem víc. Účast českého hráče v nejvyšší evropské soutěži je dosud nenaplněným snem nejen Liesera, ale všech, kteří se v Česku o rozvoj golfu zasluhují i těch, kteří českou golfovou scénu sledují. Český mužský golf by najednou byl viditelný na té nejvyšší úrovni.

Ondřej Lieser už jednou s golfem končil. Před čtyřmi lety poté, co vyhrál nejlépe dotovaný turnaj v Česku – WGM v Berouně. V rozhovoru pro pga.cz tehdy řekl, že chce svůj život směrovat jinam. Sám se definoval jako „golfista na odpočinku, který uklidil hole do garáže.“  Naštěstí tento úmysl nenaplnil a my všichni budeme se zatajeným dechem a zmačkanými palci sledovat, jestli na Mallorce uspěje.

Na startu bude 44 hráčů z prvních 52 míst žebříčku Road to Mallorca. Před Lieserem to jsou Němec Schneider, Španěl Angles, Angličané Mansell a Ford a další Němec Long. Dále budou hrát Brun, Allen, Mivis, Pigem, Delinghausen.

Hrají se 4 kola bez cutu na hřišti T-Golf & Country Clubu s parem 71 a délkou 6.450 metrů.

Dotace odměn je 350.000 Eur. Loni zvítězil Ital Francesco Laporta (-6).