Nejméně dvanáct Čechů má jistý start na 5. ročníku D+D Real Czech Challenge

EM1_4679wOd 26. do 29. května se uskuteční v Golf Resortu Kunětická Hora 5. ročník golfového turnaje mužů D+D Real Czech Challenge, který je součástí European Challenge Tour. Zúčastní se ho minimálně 12 českých golfistů, 7 profesionálů a 5 amatérů.

„Z českých profesionálů to budou Jan Cafourek, Aleš Kořínek, Lukáš Tintěra, Petr Gál, Petr Dědek jun., Petr Nič, Daniel Suchan. Česká golfová federace nominovala těchto pět amatérů: Vítek Novák, Šimon Zach, Matyáš Zapletal, Michal Pospíšil a Jiří Zuska. Ještě nám zbývají volná místa. Obsadíme je těmi nejlepšími hráči, kteří zůstanou pod čarou startovní listiny těsně před uzávěrkou. Mohou to být jak čeští, tak zahraniční golfisté,“ říká Petr Dědek, majitel promotérské společnosti Relmost.

Aktuálně má nejlepší formu Aleš Kořínek, který o víklendu skončil na turnaji Turkish Airlines Challenge na 41. místě, což je nejlepší umístění českého hráče na Challenge Tour za necelé dva roky. Po třech letech se vrací na Challenge Tour Petr Nič. Amatérská špička se sejde kompletní včetně Vítka Nováka, historicky prvního českého amatéra, který prošel cutem na European Tour nebo Michala Pospíšila, který byl loni na Challenge Tour nejlepším Čechem. Hráči si rozdělí na odměnách 175 tisíc Euro, což je o 5 tisíc víc než loni. Vítěz získá 28 tisíc Euro.

Špaček_Kovářová_Novák_w„Na turnaj se moc těším, ještě předtím musím dodělat maturitu. Mám za sebou písemnou část a příští týden dělám ústní zkoušku. Pak už budu myslet jenom na golf. Čekají mě vrcholné amatérské akce jako je mistrovství světa a Evropy a chci se dostat na profi turnaje European a Challenge Tour, samozřejmě bych chtěl znovu uspět na srpnovém D+D Real Czech Masters,“ řekl Vítek Novák, loni nejlepší Čech na European Tour.

„Turnaj se stal tradiční součástí kalendáře Challenge Tour. S pětiletou historií můžeme bez nadsázky říct, že patříme ke starším akcím v této evropské sérii. Posiluje to pozici naší promotérské společnosti Relmost která je v tuto chvíli v segmentu profesionálních golfových turnajů nejsilnější ve střední a východní Evropě,“ dodává Petr Dědek, majitel Relmostu, společnosti pořádající kromě Czech Challenge, ještě D+D Real Slovakia Challenge, a hlavně turnaj European Tour D+D Real Czech Masters.

Akce přináší do veřejných rozpočtů až 3 miliony Kč

EMR_7564wD+D Real Czech Challenge má prostřednictvím televizního záznamu sledovanost po celém světě až 162 milionů diváků. Z toho plyne významný propagační dopad pro Pardubicko, na jehož území je golfový resort Kunětická Hora. Zvyšuje se turistická atraktivita kraje. Akce má proto svůj významný ekonomický přínos pro Českou republiku.

„Turnaj Czech Challenge v roce 2015 významně podpořil jak místní, tak národní ekonomiku. Vedle řady nekvantifikovatelných přínosů, například v oblasti podpory podnikatelských vztahů či upevňování povědomí o České republice jako významné destinace cestovního ruchu, jsme identifikovali přínosy turnaje do veřejných rozpočtů ve výši téměř 3 miliony Kč. Jsem přesvědčen, že mezinárodní golfové turnaje jsou z tohoto pohledu plně porovnatelné s akcemi jiných, v Čechách tradičních, sportovních odvětví typu fotbal či hokej,“ vysvětluje Ondřej Špaček, ze společnosti KPMG Česká republika.

„Každá sportovní událost s mezinárodním přesahem je pro nás výbornou příležitostí, jak prezentovat Pardubický kraj a zároveň nalákat turisty z celého světa k jeho návštěvě. Jsem přesvědčený, že si tato akce zaslouží širší pozornost, a proto jsme přistoupili k její podpoře. Je to šance, jak se prezentovat nejen golfovému světu,“ dodává René Živný, člen Rady Pardubického kraje.

Generálním partnerem turnaje je Raiffeisenbank

„Jsem velmi rád, že se Raiffeisenbank jako dlouholetý podporovatel golfu v České republice stala generálním partnerem D+D Real Czech Challenge. Jde o další krok a logické vyústění naší snahy o vzestup a popularizaci tohoto ušlechtilého sportu, jehož benefity vnímáme nejen na poli sportovním a společenském, ale také ekonomickém. Jedná se o sport, který se nezanedbatelně podílí na cestovním ruchu, z nějž plynou zajímavé příjmy pro českou ekonomiku, jak v soukromém, tak státním sektoru. Takovou jedinečnou kombinaci atraktivního sportu, příjemné volnočasové aktivity i ekonomického potenciálu je dobré i nadále rozvíjet,” říká Igor Vida, generální ředitel Raiffeisenbank.

Program pro celou rodinu, vstup zdarma

Ve čtvrtek a pátek dorazí do resortu děti z pardubických škol. Připravena je výuka a seznámení s golfem za účasti profi trenérů a hráčů.

„Chceme, aby si golf vyzkoušelo co nejvíc dětí zábavnou formou. Mezi 10. a 17. hodinou bude připravený tzv. SNAG golf. Na malém hřišti s odlehčenými holemi a většími míčky. Každé odpoledne proběhne autogramiáda s nejlepšími hráči,“ dodává Pavel Poulíček, marketingový ředitel Relmostu.

Vstup je na turnaj zdarma, hraje se vždy od 7:30 do 18 hodin. Nedělní finále skončí v 16:00 slavnostním ceremoniálem.

KopkaTiitleistAmeričan Brooks Koepka – největší hvězda minulých ročníků

Turnajem prošli v minulých letech golfisté, kteří se mezitím stali známými po celém světě. Hvězdou číslo jedna je v tomto směru Američan Brooks Koepka. V roce 2013 přijel do východních Čech už jako hráč, kterému se předvídala velká budoucnost. Tehdy byl lídrem pořadí Challenge Tour. Na Kunětické Hoře zahrál v posledním kole 62 ran, což je stále oficiální rekord hřiště, a skončil sedmý. Od té doby vyhrál jeden turnaj na European Tour a loni v únoru také Phoenix Open na PGA Tour. Aktuálně je 20. hráčem světa.

V roce 2014 přijel na D+D Real Czech Challenge Korejec Byeong Hun An. Přiletěl s rodiči, trenérem i manažerem. Společně sedávali na terase stranou od ostatních. Tehdy ještě neznámý Korejec neprošel o jednu ránu cutem. O rok později vyhrál nejprestižnější turnaj starého kontinentu v rámci European Tour – londýnský BMW PGA Championship.

O Angličanu Oliveru Wilsonovi se říkalo, že už má svá nejlepší léta za sebou, když hrál v letech 2013 a 2014 pod Kunětickou horou. Dá se říct, že nebylo zkušenějšího golfisty, který na turnaj kdy přijel. V letech 2005 až 2009 totiž patřil do světové padesátky. Zahrál si Ryder Cup, jen ten titul mu chyběl. Na Kuňce ani jednou neprošel cutem, přesto se stal rok 2014 jeho nejdůležitějším v kariéře. Na podzim totiž vyhrál skotský Alfred Dunhill Links Championship, o jednu ránu za sebou nechal Roryho McIlroye.

Golfistů, kteří startovali u Pardubic a v následujících sezónách ovládli minimálně jeden turnaj European Tour, je však mnohem víc. Francouzi Levy a Stal startovali v roce 2012, Levy od té doby vyhrál na European Tour dvakrát, Stal jednou. Stejně jako Ital Crespi, Fin Kakko. Mezi úspěšné hráče patří také Němec Kieffer nebo Angličan Pepperell. Oba přišli o tituly na European Tour až v play off.

Je vlastně téměř jisté, že i letos uvidíme na D+D Real Czech Challenge hráče, kteří se v budoucnu objeví mezi nejlepší světovými golfisty. Přijďte se podívat.

.