Mužské Czech Open vyhlíží nabité startovní pole

Mužské golfové Czech Open se uskuteční jako poslední ze tří letošních velkých turnajů na hřišti Royal Beroun Golf Club v závěru srpna, ale už nyní organizátoři vyhlížejí nabité startovní pole, o kterém svědčí dosavadní zájem ze zahraničí. V turnaji společném pro profesionály a špičkové amatéry se dá očekávat, že řada hráčů se objeví ve středočeské kotlině letos opakovaně.

Přihlášení do turnaje (21. až 25. srpna) již bylo otevřeno. Přední čeští hráči se už totiž nyní pilně připravují na premiérové a velmi očekávané zdejší představení druhé nejvyšší profesionální série D+D Real Czech Challenge, které se uskuteční během posledního květnového týdne (30. května – 2. června), a bude jednou z posledních akcí před uzávěrkou mužské olympijské kvalifikace (17. června). Startovní listina je otevřena pro 156 hráčů, přičemž čtyřicet nejlepších (a všechna ties) projde po druhém kole cutem.

Propozice odešly, s pomocí partnerských ČGF a české PGA, do řady golfových federací. Především pak do sousedních zemích (Německa, Rakouska, Slovenska, Polska), ale také například do Slovinska, Srbska, Maďarska a také Británie. Řada domácích amatérů je přihlášena již dnes, první přihlášky už dorazily také ze zahraničí. Uzávěrka pro přihlášení je 14. srpna, přihlásit se je možné prostřednictvím www.czechopenchampionship.cz. Prize money zůstává 600 tisíc korun, profesionální vítěz může získat šek na 200.000 korun.

Pokud vyhraje amatér, získá dvacet tisíc korun a částka určená původně pro profesionálního vítěze bude rozdělena rovným dílem mezi nejlepších deset profesionálů. Vítězem Czech Open (2023) se stal Bence Bertényi z Maďarska, který se tak stal vůbec prvním amatérským vítězem soutěže. V historii turnaje zatím zvítězilo sedm hráčů – třikrát se radoval Petr Mrůzek (2015, 2018, 2021), vítězství v minulosti slavili Martin Příhoda (2014), Ondřej Lieser (2016), Petr Nič (2017), Jan Cafourek (2019) a Julien Brun (2022), dnes již stabilní hráč DP World Tour.

V „koronavirovém“ roce 2020 se turnaj neuskutečnil. Stejně jako před rokem bude součástí turnajového týdne juniorský Pro-Am, kde se po boku profesionálů objeví mládežnické týmy z dalších českých klubů. A stejnou soutěž si mladí golfisté zopakují 21. srpna také letos. Beroun, coby domov dvou tradičních Czech Open, má letos mezi českými mistrovskými osmnáctkami výjimečné postavení.

Uskuteční se zde totiž nejen oba zmíněné mužské turnaje, ale opakovaně přiláká rovněž nejlepší profesionálky hrající Ladies European Tour, na které působí aktuálně pět českých špičkových hráček. Tipsport Czech Ladies Open ve dnech 21.- 23. června 2024 bude navíc vůbec poslední akcí, na které mohou golfistky zabojovat o účast na srpnovém olympijském turnaji v Paříži.