Kousková zakončí premiérovou profesionální sezónu na Australian Open

Česká golfistka Sára Kousková vstupuje ve čtvrtek do svého posledního turnaje sezóny. Prestižní ISPS Handa Australian Open, na který obdržela pozvání jako vítězka celoročního žebříčku LETAS, se uskuteční od 1. do 4. prosince v Melbourne a tradičně přilákal velké hvězdy světového golfu.

 

Turnaj se hrají společně jak ženy, tak muži, letos je poprvé v historii doplní ještě nejlepší handicapovaní golfisté a golfistky. V ženském podání se mezi vítězky v posledních letech zapsaly třeba obě sestry Kordovy nebo Lydia Ko. Letos se v Melbourne můžeme těšit třeba na vítězky majoru Minjee Lee, Hannah Green nebo Jeniffer Kupcho.

 

V mužské části budou mít diváci možnost vidět např. domácí hvězdy Camerona Smithe, jenž letos přestoupil na saudskou LIV Golf Tour a minulý týden ovládl Australian PGA Championship, nebo bývalou světovou jedničku Adama Scotta, vítěze Masters. Oba turnaje mají dotaci 1,7 milionu australských dolarů, vítězové obdrží šek na 275 tisíc AUD.

 

Kousková po říjnovém ukončení sezóny na LETAS vyplnila turnajovou pauzu tréninkem. „Měla jsem možnost si díky dobrému počasí dobře zatrénovat v Česku s trenérem Pavlem Ničem mladším. Absolvovala jsem i týdenní přípravu v Austinu a tureckém Beleku. Už se ale těším na turnajovou atmosféru,“ usmívá se aktuálně druhá nejlépe umístěná česká golfistka na světovém žebříčku.

 

Do Austrálie přiletěla Kousková se svým týmem již na konci minulého týdne, aby se měla možnost aklimatizovat. „Zvolili jsme brzký příjezd i s ohledem na to, že si chceme před příští sezónou vyzkoušet dlouhé časové posuny, které nás mohou potkat na European Tour. Navíc se hraje na dvou hřištích, takže bylo potřeba si je obě projít,“ popisuje Kousková důvody příjezdu.

 

„Turnaj v Austrálii jsme po úspěšné sezóně dostali trochu za odměnu. Startovní pole je nabité velkými jmény. Spokojená budu s tím, pokud se mi povede předvádět podobnou hru, se kterou jsem se prezentovala celou letošní sezónu,“ culí se Kousková, která vzápětí dodává, že na hřištích Victoria Golf Course a Kingston Heath bude potřeba hojně využívat i nabyté zkušenosti. „Obě hřiště jsou velmi technická a nedovolují moc chyb při minutí greenu nebo fairwayí. Pokud netrefíte správné místo, velmi často budete potrestáni. Když jsme dnes seděli nad strategií, tak jsme vlastně nenašli jamku, která by byla “odpočinková“. I z tohoto pohledu nás čeká náročná výzva,“ přidává pocity ze hřiště třiadvacetiletá česká golfistka.

 

A jak česká hráčka vnímá atmosféru samotného turnaje, jenž je považován za australský golfový major? „Celá atmosféra je elektrizující. Tím, že je turnaj společný pro ženy a muže, dostává ještě větší rozměr. Přece jen se my, golfistky, nepotkáváme často na jednom greenu s Adamem Scottem nebo Cameronem Smithem,“ svěřuje se Kousková. „Bude to samozřejmě velký zážitek, nicméně zejména dobrý test toho, co mne, pevně věřím, v následujících letech čeká. A čím dříve si na atmosféru podobných turnajů zvyknu, tím lépe,“ dodává závěrem.

 

První kolo startuje Kousková na hřišti Kingston Heath ve čtvrtek v 8:28 místního času. Turnaj se vysílá ve více než 100 zemích světa, včetně české verze Golf Channelu, který má na programu každý den záznamy v odpoledních hodinách

Odkaz na turnaj – https://www.golf.org.au/ausopen.

 

zdroj: Team SAKO, foto: LET – Tristan Jones