Jana Melichová – Shrnutí sezony 2023 (ROZHOVOR)

Jana Melichová má za sebou určitě úspěšnou sezonu. V uplynulých letech ukázala, že na Ladies European Tour má svou pevnou pozici. Jana se nepochybně řadí mezi slibné naděje ženského profesionálního golfu a svou výkonost neustále zlepšuje. Připravili jsme pro Vás s Janou rozhovor na téma „sezona 2023“.

 

Jak byste zhodnotila sezonu 2023? Co byste udělala jinak?

Uplynulý rok byl pro mě ještě zkušební, ačkoliv jsem na Ladies European Tour od roku 2022, toto byla moje první plná sezona. A jako taková byla za mě velice úspěšná. Tři umístění v top 10 a konečná pozice v top 60. Radost.

Musím ale říct, že jsem měla pocit, že se nacházím na nekonečné horské dráze, ale tak to už v golfu nebo ve sportu chodí. Skvělý start mi dodal sebedůvěru, ale množství odehraných turnajů mi ubral hodně na síle, což se během roku projevilo. Pak jsem se ale opět zařadila zpět na trať a už z ní nevyjela.

Kdybych měla možnost se o rok vrátit, asi bych si lépe sestavila plán turnajů a rozhodně bych nejela na některé turnaje přes znatelnou únavu a vyčerpání. Ponaučení pro příště.

 

Kde vidíte své největší přednosti a kde naopak máte podle Vás ještě mezery? 

Myslím, že uplynulý rok mi ukázal, že mám pevnější nervy, než jsem si, kdy představovala. Začala jsem sezonu se zdravotními potížemi, a přesto jsem do ní vkročila velice silně, a ještě jsem se kvalifikovala na turnaj Saudi Ladies International, díky výsledku top 5 v Maroku z předchozího týdnu. Pak na mě vše dolehlo a přestalo se mi dařit, i mentální pohoda mi poklesla. V druhé části sezony už to nabralo úplně jiný směr, hra se stabilizovala a opět jsem skórovala. Nejnáročnější turnaj mě čekal na Malorce, předposlední destinace v kalendáři, přičemž na žebříčku jsem se nacházela na pomezí plné karty a nutností hrát v prosinci kvalifikaci. Byla jsem hodně nervózní, ale po boku trenéra Jirky Němečka jsme spolu vybojovali 9. místo a nervy kvůli kvalifikaci byly pryč. Finále bylo třešničkou na dortu.

Mezery mám stále ve vzdálenosti, takže cíl na zimu byl jasný, prodloužit se o 10 metrů. Na tom jsem pracovala se Svatoplukem Býmou přes kondici a Jirkou Němečkem s technikou švihu.

 

Můžete nám prozradit plány na tento rok?

Ze sezony 2023 si odnáším plnou hrací kartu na rok 2024 na Ladies European Tour čili předpokládám možnost účastnit se všech turnajů. Budu si ale muset pečlivě vybrat, které hrát a během kterých si dát pauzu, protože je téměř nadlidský výkon odehrát všechny. Samozřejmě primární cíl je dostat se na Olympijské hry v Paříži, takže začátek sezony je jasný, hrát co nejvíce a přiblížit se kvalifikaci na OH. Ke konci sezony bych si chtěla zkusit Q-School na LPGA a poměřit své síly s těmi nejlepšími.

 

Kdybyste měla zmínit Vás největší zážitek z této sezony, jaký by to byl?

Zážitků bylo mnoho, těžko vypíchnout ten největší. Rok byl hodně barvitý od destinací jako Singapur, Afrika, Hong Kong, po zážitky jako jízda tuk-tukem na rušné indické magistrále, tak hra mezi zebrami a žirafami v klidné Keni, nebo výhledy ze slavného hotelu Marina Bay v Singapuru. Prostě z každého turnaje, z každé země a města si odvážím zážitek jako žádný jiný. Tento rok se poprvé podívám do hlavního města v Jižní Koreji, Soul, a snad tam nechám i kousek svojí duše.

 

Na jaký turnaj se v sezoně 2024 nejvíc těšíte?

Nejvíce bych se těšila na Olympijské hry v Paříži, pokud se mi na začátku sezony zadaří a kvalifikuji se. Jinak se určitě budu těšit na LETku v Berounu, jak kvůli zážitkům, které si každoročně odnáším, tak kvůli domácímu publiku.

 

Co byste poradila mladším hráčkám, které plánují vydat se směrem profesionálního ženského golfu?

Asi bych doporučila se na golf podívat trochu z jiného úhlu a oprostit se od toho, jak je například trénink zažitý u nás a více se podívala, jak to chodí ve světě. Jak trénují holky a kluci v Americe, jaké techniky používají v Jižní Koreji a Japonsku, co dělají Švédské a Britské hráčky a hráči jinak než my? Co vlastně od své hry očekávám? Chci mít švih podle pravítka nebo chci mít co nejnižší skóre? Přijde mi, že v kategorii o nejelegantnější švih porážíme zbytek světa drtivě, proč ale zatím nemáme výsledky hodné LPGA? Odpovídat nebudu, je to spíše otázka k zamyšlení.

S Jirkou Němečkem jsem od samého začátku pracovala v podobě: šli jsme na driving na hodinu nebo 30 minut, pracovali na technice ve švihu, nebo jsme šli na putting a krátkou a vlastně se vše odehrálo v rámci jdeme zlepšovat techniku. Dnes už se ale scházíme na celé dopoledne nebo odpoledne, trénujeme, pracujeme na hlavě (a že je na čem pracovat), učíme se, jak ze stejného místa dostat míč k jamce různými způsoby, chodíme spolu na hřiště, a spolu řešíme hru trochu komplexněji.

 

Janě děkujeme za rozhovor a přejeme jí za celou PGAC hodně štěstí do sezony 2024 a věříme, že bude nadále inspirací pro mladé hráčky.

 

Text: KS

Foto: Alice Hrubá