Czech Masters – poprvé v kariéře zvítězil Němec Max Kieffer, nejlepším Čechem David Tomi

DP World Tour – D+D Real Czech Masters, Praha (18. – 21.8.2022)


První titul v kariéře získal Němec Maxmilian Kieffer (-16). K jeho vítezství dopomohl nepovedený putt lídra předchozího kola Malajce Gavina Greena na poslední jamce.
Putt, který rozhodoval o rozehrávce objel jamku po hraně a znamenal pro Greena par a druhé místo (-15). Kieffer za vítězství obdržel odměnu 297.500 Eur.
Třetí místo dělí Fin Tapio Pulkkanen a lídr prvního kola Jihoafričan De Jaeger(oba-14).

Nejlepším českým hráčem je sedmnáctiletý amatér David Tomi. Obsadil, 51. místo (-3), profesionál Aleš Kořínek 60. místo (-1) s odměnou 5.075 Eur, amatér Matěj Bača 63. místo (+1),

Nevyšel ani jeden tip na favorita. Dvojnásobný vítěz Belgičan Thomas Pieter začal skvěle. V prvním kole dlouho vedl, ale ani 65 ran nestačilo na vedení. V druhém kole udržel druhou pozici, byl tři rány za lídrem. Třetí kolo spláchl déšť a v jeho nedělní verzi mu nešlo puttování, hrál 72 ran, což stačilo na 8. místo.

Legendární Angličan Ian Poulter dodal turnaji mnoho lesku. Předváděl elegantní golf, ale do předních pozic se nedostal. Až v závěrečném, třetím kole ukázal co všechno ještě umí. Čistých šest birde, 66 ran ho posunulo na konečnou 23.  pozici.

Od Francouze Juliena Bruna, který je na Albatrossu doma se očekávalo víc. Ovšem hned v první kole zahrál 73 ran a přes skvělá další kola už ztrátu nedohnal, skončil na 33. místě.

Nejlepší finálové kolo zahrál Jihoafričan Zander Lombard. Hřiště Albatross mu chutnalo, zahrál čistých osm birdie, 64 ran a proletěl výsledovkou nahoru o 23 pozic do Top 10 na konečné 5. místo.

Další umístění: 6. Schneider (-12), 8. Nienaber, Lawrence, Pepperrel (-11), 13. Paratore, Rozner, Sabbatini (-10), 23. De Bruyn, Mansell (-9), 30. Samooja (-9), 23. Dantorp (-7), 33. Jamieson (-7), 57.Pavan (-2).

Zvláštní kapitolou jsou čeští hráči. Od promotéra Relmost, který českou stopu potřebuje, jich každoročně značný počet dostává možnost zahrát si nejvyšší evropskou túru. Letos hrál rekordní počet Čechů: třináct profesionálů a čtyři amatéři.
Cutem však prošli pouze tři, dva mladí amatéři David Tomi a Matěj Bača a jediný profesionál, nezmar Aleš Kořínek.

Za hranicí cutu zůstala naše profesionální svatá trojice Lieser, Mrůzek, Matuš, od které se cut jaksi automaticky očekával, a dalších osm profesionálů.

Jenom pro upomínku, loni prošli profesionálové čtyři, Mrůzek, Lieser, Zapletal a Kořínek. Mrůzek dokonce skončil loni rekordně jako první Čech v historii na 12. místě.

Výjimkou  je dvanáctiletý Louis Klein, jehož premiérové vystoupení na DP World Tour patří bez ohledu na výsledek ke světlým okamžikům celé akce. O mladé české naději referovala světová média.

Výsledky

Chip in Aleše Kořínka na 18. jamce

Sobota – 3. kolo
Třetí kolo bylo pro nehratelní hřiště vinou deště přeučeno, bude se dohrávat v neděli.
Turnaj je zkrácen na 54. jamek.

 

 

David Tomi - foto Ivan Paggio
David Tomi

Pátek – 2. kolo
Cutem druhého kola prošli tři Češi ze sedmnácti. Nejlepším českým hráčem je sedmnáctiletý amatér David Tomi na 35. místě (-4), dále devětatřicetiletý Aleš Kořínek na 48. místě (-3) a osmnáctiletý amatér Matěj Bača na 60. místě (-2).

Do vedení se probojoval Malajec Gavin Green (-14). Hrál rekordních 63 ran se dvěma eagle a pěti birdie. Vede o tři údery před tříčlennou skupinou Schneider, Mansell, Pieters (-11).
Včerejší lídr De Jaeger hrál šest ran více, 70 a odsunul se na 5. místo (-10).

Dvanáctiletý Louis Klein cutem nepošel, ale zanechal za sebou hlubokou stopu obdivu k jeho mládí a k herním schopnostem.
Naopak, s výjimkou Kořínka zůstala za očekáváním naše profesionální špička. Promotér Relmost poskytuje českým hráčům obrovskou možnost účasti na turnaji nejvyšší evropské série. Zůstala nevyužita.

Další pozice: 7. Pulkkanen (-9),  15. Jamieson, Pepperell (-7), 21. Veerman (-6), 48. Pavan (-3), 48. Dantorp, Brun , Poulter , Perez (-3).

Leaderboard

 

Louis De Jaeger - foto dpworldtour.com
Louis De Jaeger

Čtvrtek – 1. kolo
V čele dlouho figuroval favorit a dvojnásobný vítěz Thomas Pieters (-7), než ho dostihl a o ránu předstihl Jihoafričan Louis De Jaeger (-8). Na třetím místě se sešli Němec Schneider, Američan Gumberg, Fin Pulkkanen a loňský vítěz Američan Veerman (všichni -6).
Z Čechů je nejvýše Aleš Kořínek na 15. místě (-4). Hrál eagle, čtyři birdie a dvě bogey, 68 ran.
Legendární Ian Poulter hrál 70 ran, dvě pod par a usadil se na 38. místě.
Dvanáctiletý Louis Klein při své premiéře na DP World Tour podal ve vedru nadlidský výkon. Hrál 76 ran, čtyři nad, přičemž až do 17. jamky došel v paru a ty čtyři nad vyrobil až na poslední jamce. 

Další pozice: 7. Paratore, Rozner (-5), 15. Lawrence, Jamieson (-4), 28. Pepperell (-3), 38. Perez, Dantorp (-2), 55. Samooja (-1),  91. Brun (+1).

Leaderboard

  1. kolo Thomase Pieterse

 

Albatross Golf Resort - foto www.albatross.cz
Albatross Golf Resort

 Úvod
Osmý ročník D+D Real Czech Masters se od roku 2014 koná na Albatrossu ve Vysokém Újezdě nedaleko Prahy.

Výraznou postavou a jedním z favoritů turnaje je Belgičan Thomas Pieters, 35. hráč světového žebříčku a 6. hráč žebříčku DP World Tour. Pieters vyhrál Czech Masters dvakrát, v roce  2015 a 2019, a má tři další umístění v Top 10.
Dalším favoritem je Julien Brun, domácí hráč na Albatrossu, nedávný vítěz Czech Open.
Ozdobou turnaje je legendární Angličan Ian Poulter.

Dále hrají Cabrera Bello, Lawrence, Perez, Veerman a 17 českých hráčů.

Turnaj si zahraje vůbec nejmladší golfista v historii DP World Tour. Česko bude reprezentovat teprve dvanáctiletý Louis Klein, který patří mezi největší golfové talenty nejen u nás a je jedním z pěti českých amatérů. Velká premiéra čeká také Dominika Pavoučka a Davida Tomiho, druhý start mají před sebou Maxmilian Jelínek a Matěj Bača.

Ve speciální pozici je Filip Mrůzek, který obhajuje loňské 12. místo, což je nejlepší české umístění v rámci série od jejího vzniku v roce 1972.

Tradičním generálním partnerem turnaje je banka Raiffeisenbank.

Hraje se na hřišti Albatross Golf Resortu s parem 72 a délkou 6.829 metrů.
Dotace odměn je 1,75 milionů Eur. Loni zvítězil Američan Johannes Veerman (-15).

Cut bude proveden po 2. kole pro 65 hráčů.

Turnaj vysílá český Golfchannel a komentářem  Petra Janoucha.

Leaderboard

Odkazy:   Albatross GR   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje   Loňské zpravodajství

Sestřih loňského finálového kola

 

Zdroj: golf.cz, Boris Šetina

X