Česká pětice postoupila do finále

Pět domácích golfistek, výhradně profesionálek, prošlo cutem při pátém pokračování Tipsport Czech Ladies Open a zahraje si nedělní finále Ladies European Tour v Royal Beroun Golf Clubu s prize money 300 000 eur.

Zatímco trojice Sára Kousková, Tereza Koželuhová a Tereza Melecká měla jistotu hned po dohrání sobotního druhého kola, Patricie Macková a Klára Davidson Spilková musely napjatě čekat na posun postupové hranice.

Ta se v průběhu dne dostala na celkový par a postupovalo 68 golfistek.

Sára Kousková zopakovala pátečních 69 ran, ale tentokrát v mnohem hladším stylu, se třemi birdie bez bogey, a před finále se dělí o 6. místo na celkových -6. Do top 30 se dostala Tereza Koželuhová (-3), ačkoli si začátkem kola připsala tři rány navíc. Birdie na sedmnáctce, dvojce a sedmičce ji vrátila zpět a ani bogey na osmičce už nic neměnilo na postupu členky berounského klubu, přestože 73 ran, to bylo o pět víc než v pátek.

Třetí jistotou se stala Tereza Melecká, která se oproti pátečním 74 ranám naopak o pět úderů vylepšila. V 69 (-3) za kolo bylo pět birdie a dvě bogey.

Řádné drama ovšem přichystaly sobě i domácím příznivcům služebně nejstarší i naopak nejmladší profesionálka.
Klára Davidson Spilková, která hraje domácí turnaj LET celkově už podesáté v kariéře, byla ještě čtyři jamky před koncem vzdálena na tři rány od předpokládanému cutu (par). Pak fantasticky zabrala a zahrála hattrick birde od šestky do osmičky a kolo zakončila parem na devítce a 71 ranami.

Patricie Macková, hrající svůj teprve třetí profesionální turnaj a první na LET, naopak od začátku kola smazávala manko z pátku. Do sedmé jamky předvedla tři birdie a pak měla osm parů v řadě, než nastala malá katastrofa na šestnáctce. Druhá rána skončila v nehratelné pozici, navíc přišel trojput a výsledkem bylo triple bogey 7. Na poslední jamce musela Macková zahrát k naději na cut bezpodmínečně birdie. Třetí ránu poslala přes vodu na green a pak skórovala jedním puttem na konečných 71.

O ránu minuly cut mj. tři turnajové vítězky na LET: Shannon Tan (Singapur), Johanna Gustavsson (Švédsko) a Laura Beveridge (Skotsko), loni čtvrtá v Berouně díky vyrovnanému rekordu 63 ve finále.

Další Češky už byly cutu hodně vzdáleny: celkových +5 měly Šideri Váňová a amatérka Sofie Hlinomazová, +6 předloňská vítězka Jana Melichová s Kateřinou Vlašínovou a +7 další amatérka Lucie Váchová. Deset ran na pětiparové pětce vyřadilo ze hry Kristýnu Napoleaovou (celkově +9).

Ve vedení turnaje je před finále Angličanka Hannah Screen s minus 9 (67-68), která vede o ránu před Martou Martin (Španělsko), Caroline Hedwall (Švédsko) a Chloe Willliams (Wales). Po pátečním vyrovnání rekordu hřiště (63) zahrála Williams v sobotu o deset ran víc.

Ve třetím flightu od konce půjde Sára Kousková. První flight finále odstartuje v neděli v 8:45. Přímý přenos OS TV Sport začíná v 11:00.

Zdroj: Lukáš Zahradník, foto: Premier Sports CZ