D+D REAL Czech Masters, to je jediný turnaj European Tour v Česku, na kterém opět nebudou chybět hvězdy nejen evropského, ale i světového golfu. Na hřiště Albatross nedaleko Prahy se představí jak zkušení golfoví matadoři, tak naděje budoucnosti. A opět nebudou chybět také čeští hráči v čele s Filipem Mrůzkem a Stanislavem Matušem. 

Czech Masters, to je šestý ročník mužského golfového turnaje světové série European Tour. Hraje se celkem 47 turnajů ve 30 zemích na všech kontinentech. Turnaje se účastní 156 hráčů. Jejich výsledky se započítávají do pořadí série a také do světového žebříčku. D+D REAL Czech Masters má výjimečné postavení díky tomu, že se zde uskuteční předposlední turnaj započítávaný do kvalifikace pro Ryder Cup, což je prestižní souboj Evropy a USA. V Česku se tedy rozhodne o posledních nominacích pro tento duel.

Vítězství z loňska přijel obhajovat Ital Andrea Pavan, k jeho soupeřům patří jako loni trojnásobný šampion z majorů Ir Pádraig Harrington. Už počtvrté nechybí někdejší světová jednička Angličan Lee Westwood a s aktuálně nejlepší formou dorazil Rakušan Bernd Wiesberger, letos už dvojnásobný vítěz na European Tour.

Devětačtyřicetiletý Els se poprvé představí v Česku na turnaji. Před jedenácti lety hrál na Karlštejně pouze exhibičně. 

Z českých hráčů dostali pozvánku profesionálové Stanislav Matuš, Filip Mrůzek, Jan Cafourek, Aleš Kořínek, Šimon Zach, Petr Gál, Daniel Suchan, Michal Pospíšil a Lukáš Tintěra, z amatérů Jiří Zuska, Petr Hrubý, Jakub Bareš a Filip Ráža.

Na turnaj je vstup zdarma pro všechny registrované golfisty, děti do 15 let, seniory a ZTP. Přímé přenosy odvysílá Golf Channel i ČT Sport.


15.8. ČTVRTEK

První kolo šestého ročníku D+D REAL Czech Masters je minulostí. Nejlépe do něj vstoupil Gavin Green, který potřeboval pouze 64 ran (-8). Největší hvězdy v čele s Erniem Elsem nezačaly nejlépe. Z Čechů se dařilo nejvíce Jakubu Barešovi s Alešem Kořínkem.

Malajsijský golfista Green na sebe upozornil v Albatross Golf Resortu už loni, kdy se srdnatě bil o titul, aby nakonec uhrál třetí místo. Do letošního šestého ročníku vstoupil naprosto totožně, jako do toho předešlého.

Na osmnáct jamek mu stačilo na úvod turnaje zahrát 64 ran (-8). Osm pod par byl přitom už po dvanácti jamkách, zbylých šest obešel v paru.

Jen o ránu zpět je Angličan Lee Slattery, který už na D+D REAL Czech Masters v minulosti také hrál o vítězství, a Jihoafričan Erik Van Rooyen.

Z hvězdných hráčů se dařilo nejvíce Thomasi Pietersovi a Berndu Wiesbergerovi. Belgičan byl suverénně nejsilnějším článkem ostře sledovaného flightu Pieters-Westwood-Harrington. Po 67 ranách (-5) dělí 10. místo. Rakušan Wiesberger je nejvyýše postaveným hráčem podle světového žebříčku, i on zahrál pět pod par.

Naproti tomu Lee Westwood i Pádraig Harrington zaznamenali jednu ránu nad par, což zatím stačí až na dělené 107. místo.

Znechuceně odcházel z greenu poslední jamky Ernie Els. Největší hvězda ve startovním poli hrála bezchybný golf až do třinácté jamky. Do té doby byl Els tři pod par, jenže první chyby se dopustil na tříparové třináctce, double bogey si odnesl z šestnáctky a bogey ještě přidal na sedmnáctce.

I on bude mít tedy plné ruce práce, aby zítra prošel cutem. To samé se dá říct i o Eddie Pepperelovi.

Z domácích nadějí si vedli náramně amatér Jakub Bareš a profesionál Aleš Kořínek. Oba zahráli dvě rány pod par a dělí 38. místo. Jen o ránu zpět je po vynikajícím finiši Stanislav Matuš.

„Je to super, ale žádnou vědu bych z toho nedělal. Ještě není konec a spousta hráčů zahrálo pět šest pod par, konkurence je úplně jinde. V každém případě cítím šanci na cut,“ hodnotil nejlepší český amatér Jakub Bareš.

S nervozitou v úvodu se skvěle popasoval Aleš Kořínek, který své kolo dotáhl k 70 ranám (-2). „Trochu se mi v úvodu třepaly ruce, ale kedík mi řekl, že pokud se mi budou takhle třepat dál, tak to bude výborný. Hra byla jinak slušná,“ řekl Aleš Kořínek.

Golf nahoru dolů hrál Stanislav Matuš. „Když už jsem se konečně rozjel a zahrál birdie, tak hned přišlo bogey, což byla velká škoda. Ze začátku to byla i trošku smůla,“ popisoval Matuš průběh čtvrtečního kola, ve kterém střídal birdie s bogey. Na konec však skóre překlopil do červených čísel a do druhého kola půjde z dobré výchozí pozice.

Průběžné pořadí turnaje naleznete zde.

16.8. PÁTEK

Stejně jako loni neprošel žádný z domácích hráčů cutem. Nejblíže z Čechů byl na postup amatér Jakub Bareš (70,73) z profesionálů hrál nejlépe Aleš Kořínek (70,74), Stanislav Matuš (71,73) a Pavel Pospíšil (73,71), bohužel tyto výsledky na postup nestačili.

První příčku v turnaji si zatím drží Ital Edoardo Molinari (66,66) následují Němec Thomas Pieters (67,67) a Horsfield Sam (69,66).

17.8. SOBOTA

Na Czech Masters vede Pietrs. Thomas Pieters, které před finále vede o ránu, si v neděli zahraje už potřetí na D+D REAL Czech Masters o vítězství.

Pietrs má na druhého Španěla Adriho Arnause má náskok jediné rány. Na děleném třetím místě jsou o dvě rány zpět Rikard Karlberg, Hugo Leon, Robert Karlsson a Edoardo Molinari. Tři rány ztrácejí Erik van Rooyen a Kristoffer Reitan.

18.8. NEDĚLE

Thomas Pieters je dvojnásobným vítězem D+D REAL Czech Masters. Po svém prvním triumfu v roce 2015 si v neděli na Albatrossu dokráčel pro své druhé vítězství v šestém ročníku turnaje, když zahrál v neděli 69 ran a se skóre -19 vyhrál o ránu před Adrim Arnausem.

Pieters tak polovinu ze svých čtyř vítězství na European Tour získal na Albatrossu, kde sedmadvacetiletý Belgičan odehrál všech šest ročníků. Kromě dvou triumfů byl ještě v roce 2016 druhý a loni dělený devátý.

„Cítím úlevu. Je to dlouho, skoro tři roky, co jsem nevyhrál. Je to velmi dobrý pocit, znovu vyhrát. Byla to dlouhá cesta, během které jsem se necítil dobře jak se svým švihem, tak mimo hřiště,“ povídal staronový šampion Czech Masters.

„Je to těžké pro všechny. Každý říká, že byte měl vyhrávat dvakrát třikrát za rok. Je hezké to slyšet, ale někdy to působí negativně,“ pokračoval.

„Dnes jsem to měl skoro celý den pod kontrolou, ale Adri (Arnaus) je velký hráč. Jaký předvedl finiš! Co předvedl na šestnáctce? Pak si vytvořil šanci na sedmnáctce a zahrál birdie na osmnácte. Ztížil mi to, klobouk dolů před ním. Teď pojedu rychle pojedu domů a trochu to oslavím,“ řekl šťastný vítěz.

Ranař z Antverp vstupoval do finálového kola s náskokem jedné rány před Arnausem, se kterým utvořil poslední flight. Španěl však na Pieterse zprvu moc netlačil, prvních sedm jamek obešel za +1. Byl to loňský vítěz Andrea Pavan, který byl sice o osm jamek dál, ale na dálku dostával Belgičana pod tlak.

Pavan zahrál osm birdie na 15 jamkách, když na šestnácte jeho dlouhý putt do birdie jen lízl jamku. Propásl tím možnost dotáhnout se na Pieterse na čelo leaderboardu na skóre -18.

Ital pak zahrál na sedmnáctce bogey, ale i tak zapsal skvělých 65 ran a se skóre -16 získal z Czech Masters po roce další špičkový výsledek, když skončil na děleném třetím místě společně s Angličanem Samem Horsfieldem.

Pieters hrál v pohodě, z první devítky odešel se skóre -3 za čtyři birdie a jedno bogey. Další birdie doklepl na dvanáctce, když předtím o kousek minul putt do eaglu. V tu chvíli na něj útočil už pouze probuzený Arnaus, který na dvanáctce zahrál eagle.

O jamku později ale Pieters zachránil třímetrákem par, zatímco Arnaus potřeboval ze stejného místa dva putty na bogey. Tím šel Pieters pět jamek do konce do vedení už o čtyři jamky a zdálo se býti rozhodnuto.

Ještě ale přišla zápletka. Belgičan na čtrnáctce a patnáctce drivoval do roughu, ale pokaždé ještě zachránil par. Na patnáctce dokonce i s trestnou ranou.

Na tříparové šestnáctce zahrál Pieters z týčka na střed greenu, pak se z něj ale málem vyputtoval a odešel s bogey, zatímco Arnaus zahrál z týčka na metr od tyče a zapsal birdie. Rázem to bylo o dvě rány dvě jamky do konce.

Následně Pieters na sedmnáctce opět minul fairway, zatímco Arnaus zahrál přesně a chvíli na to zasáhl i green. Jenže Belgičan předvedl v těžkou chvíli možná svou nejlepší ránu dne.

Z roughu 200 metrů od greenu zahrál fantasticky na tři a půl metru od vlajky. Putt do birdie sice minul, ale protože Arnaus zahrál také par, šel Pieters na osmnáctku stále s náskokem dvou ran. Tam zahrál klidný par, zatímco Španěl si závěrečným berdíkem ještě o ránu vylepšil skóre.

To už však nic neměnilo na tom, že Pieters o chvíli později zvedl podruhé v kariéře nad hlavu pohár pro vítěze Czech Masters a připsal si na konto 166 660 eur.

Na desátém místě skončil na Albatrossu švédský veterán Robert Karlsson a připsal si nejlepší výsledek na European Tour v této sezóně. Na děleném 58. místě dokončili Czech Masters bývalý a současný kapitán Evropy v Ryder Cupu Thomas Bjorn a Padraig Harrington.

Konečné výsledky turnaje naleznete zde.

Zdroj: czechmasters.cz / golfextra.cz

Thomas Pieters, dvojnásobný vítězem D+D REAL Czech Masters – Zdroj: www.czechmasters.cz
X